Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Edukacja domowa a subwencja finansowa
#1
Jedną z barier utrudniających, czasem uniemożliwiających, rozpoczęcie edukacji domowej są finanse. Otóż szkoła, do której zapisane jest dziecko otrzymuje subwencję finansową ze środków publicznych. Nawet jeśli dziecko uczy się w domu, subwencja trafia do szkoły, nie do rodziców.

Najlepszym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy byłaby zmiana prawa, ale to sprawa złożona.

Zastanawiam się zatem czy są szkoły, które z rodzicami edukacji domowej chcą się subwencją podzielić?

Otrzymałem informację, że taką szkołą jest internetowa "Szkoła w chmurze". Tak jednak nie jest. Informacja od szkoły: "Wyjątkiem są uczniowie z orzeczeniami, którzy mają troszkę inną procedurę rekrutacyjną - sprawdzamy tutaj czy jesteśmy w stanie spełnić kryteria specjalnych potrzeb edukacyjnych. Wtedy jest możliwość dysponowania 50% kwoty subwencji miesięcznie (kwota ta jest zależna od typu orzeczenia). Nie otrzymuje się tych pieniędzy fizycznie, lecz można zapewniać dziecku na własną rękę niezbędne terapie, zajęcia i inne dostosowania wynikające z orzeczenia, brać za nie faktury, a my na podstawie przedstawienia poprawnie wystawionych faktur VAT będziemy te koszty pokrywać".

Rozmawiając z rodzicami edukacji domowej o finansach czasem otrzymuję pytanie typu "chyba nie wyobrażasz sobie, że szkoła da ci jakieś pieniądze". Ja generalnie wyobraźnię mam bujną, ale gotówki faktycznie się nie spodziewam. Czy jednak wyobrażam sobie, że szkoła, do której zapisałem dziecko w trybie edukacji domowej, mogłaby przekazać mi na przykład mapę, inną tablicę edukacyjną czy piłkę? Tak.

Temat jest niszowy, szkół "przyjaznych" mało, konkurencja zatem niewielka. Ale gdyby tak - przykładowo - zebrało się dziesięć rodzin i przyszło do dyrektora szkoły i powiedziało: Chętnie zapiszemy nasze dzieci do państwa szkoły w trybie edukacji domowej, ale jako, że subwencja trafia do szkoły, a koszty pokrywają rodzice, oczekiwalibyśmy wsparcia w zakresie biletów do miejsca X/pokrycia kosztu Y/zakupienia X". Czy to jest możliwe? Sądzę, że tak.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)